Forum Ogród i Informatyka John Corporation Strona Główna Ogród i Informatyka John Corporation
Informatyka, Linuks, Windows, Ogrodnicze wątki zapraszam do odwiedzania i pisania.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polecam ciekawe strony o Systemie Linux Mandriva

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ogród i Informatyka John Corporation Strona Główna -> Systemy operacyjne Linuksowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
John
Administrator
Administrator



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 106
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 10:58, 12 Cze 2009    Temat postu: Polecam ciekawe strony o Systemie Linux Mandriva

Wiele osób pyta o dobry, a w domyśle prosty i funkcjonalny, darmowy lub tani system operacyjny z oprogramowaniem. Do takich należą dystrybucje linuksa, gdzie dystrybucja, co nie wszyscy wiedzą, oznacza system operacyjny plus kilka tysięcy sztuk oprogramowania, tak zwanych pakietów. Dystrybucje tak naprawdę różnią się najpierw “własnymi” narzędziami administracyjnymi i podejściem do użytkownika, a w dalszym stopniu oprogramowaniem. Mandriva Linux jest jedną z kilkudziesięciu lepiej znanych dystrybucji, aktualnie w czołówce rynku Linuksa. Mandriva to wedle użytkowników prosta w instalacji i użytkowaniu dystrybucja Linuksa, przeznaczona tak dla początkujących jak i dla profesjonalistów. Mandriva to jedna z czołowych dystrybucji ogólnego użytku ostatnich lat, która jest szczególnie popularna wśród nowicjuszy w Linuksie i użytkowników domowych, szukających alternatywnego do Windowsa systemu operacyjnego. Mandriva Linux (dawniej Mandrakelinux, Linux Mandrake) to dystrybucja Linuksa firmy Mandriva, uznawana za łatwą w użytkowaniu nawet dla niezbyt doświadczonego użytkownika. Charakteryzuje się dbałością o graficzny interfejs użytkownika oraz obsługą dużej ilości modeli sprzętu popularnego w zastosowaniach biurowych.

Mandriva Linux oferuje graficzne centrum sterowania

(Centrum Sterowania Mandriva Linux), system wykrywania sprzętu oparty o bazę danych biblioteki ldetect, spolonizowany instalator oraz wiele programów służących do graficznej konfiguracji. W dystrybucji tej można korzystać z wygodnego tekstowego narzędzia o nazwie "urpmi" pozwalającego na aktualizację poszczególnych składników oprogramowania, jak również całego systemu, w sposób analogiczny jaki oferuje "apt-get" znany z Debiana. Jego graficzna wersja nazywa się Rpmdrake. Najnowszą wersją jest Mandriva Linux 2008.0. Zawsze równolegle do wersji stabilnej tworzona jest wersja rozwojowa o nazwie kodowej Cooker. W jej rozwijaniu biorą udział nie tylko programiści z firmy Mandriva, finansującej ten projekt, ale też wielu ochotników z całego świata (także z Polski). Dystrybucja jest publicznie dostępna, ale użytkownicy opłacający abonament w Mandriva Club mają specjalne prawa, między innymi możliwość głosowania które programy powinny być włączone do Mandriva Linux, dodatkowe komercyjne oprogramowanie oraz pierwszeństwo pobierania nowych wersji. Obecnie w jej ramach powstaje kilka odmian, w tym serwerowe (Corporate Server, Mandriva Clustering, Multi Network Firewall), biurkowe (Discovery, Power Pack, Power Pack +, Corporate Desktop) oraz startująca bezpośrednio z płyty i nie wymagająca dysku (Mandriva Move, Mandriva One).
MULTIMEDIA W MANDRIVIE
Mandriva Linux obsługuje większość formatów multimediów, zarówno wideo jak i audio. Głównym systemem obsługującym multimedia jest Xine. Xine jest w swej istocie rozbudowanym odtwarzaczem multimedialnym, którego silnik jest wykorzystywany przez wiele innych aplikacji multimedialnych takich jak odtwarzacze wideo Totem czy Kaffeine oraz odtwarzacze muzyczne jak Amarok. Oprócz Xine w Mandrivie dostępne są inne systemy multimedialne jak Mplayer oraz samodzielne odtwarzacze muzyczne np. Beep Media Player, XMMS, KsCD, Audacious. Powyższe programy umożliwiają odtwarzanie filmów, muzyki, słuchanie internetowych stacji radiowych i telewizyjnych oraz nagrywanie strumieni. Na tym jednak nie kończy się obsługa multimediów w Mandrivie. Użytkownik może zgrywać muzykę i filmy na dysk twardy, przetwarzać muzykę i materiał wideo, nagrywać płyty muzyczne i wideo (Audio, DVD). W Amaroku bardzo prosto dodaje się i odtwarza coraz bardziej popularne podcasty.
Mandriva Linux zawiera kilka komunikatorów internetowych zgodnych z najpopularniejszymi na świecie takimi jak ICQ, Yahoo, AOL, MSN. Zawiera ponadto linuksową wersję programu Skype. Polscy użytkownicy mają także możliwość korzystania z Gadu-Gadu. Lepiej znane, przykładowe komunikatory to:

1. Kopete – pozwala na rozmowy z użytkownikami AIM, ICQ, MSN, Yahoo, GroupWise, Jabber, Gadu-Gadu, IRC, WinPopup i innych. Dodaje się konto w odpowiednim protokole.
2. Kadu – pozawala na rozmowy z użytkownikami Gadu-Gadu (trzeba doinstalować z pakietu pobranego ze Strefy Mandrivy).
3. Skype – program do rozmów internetowych.
4. GnuGadu – pozawala na rozmowy z użytkownikami Gadu-Gadu (trzeba doinstalować z pakietu pobranego ze Strefy Mandrivy).
5. Pidgin
6. Psi
7. Wengo (openWengo) - nowy francuski komunikator i i videotelefon.

Jak widać komunikacja z innymi użytkownikami sieci internetowej nie sprawi problemów.

NASA Woli Linuksa - Jest Kosmiczny

Znana na całym świecie agencja kosmiczna NASA (National Aeronautics and Space Administration) wykorzystuje odpowiednio do swoich potrzeb zmodyfikowany system Linux, jako oprogramowanie do swojego najnowszego nabytku, superkomputera SGI Altix. Jest to najobszerniejsza dystrybucja Linux, jaką kiedykolwiek stworzono. Wraz z rozwojem badań kosmicznych pojawia się potrzeba wykorzystywania coraz to nowszych technologii, a co za tym idzie - wydajniejszych maszyn. Z powodu coraz większego zapotrzebowania na moc obliczeniową w instytutach badawczych NASA, organizacja ta postanowiła zainwestować w kupno nowego superkomputera firmy Silicon Graphics, Inc. (SGI). Jako system operacyjny sprzętowego potwora na 10.240 procesorów ma zostać wykorzystany specjalnie zmodyfikowany dla potrzeb badań naukowych Linux. Nie będzie to zarazem zwykła dystrybucja, a bardzo szczególna modyfikacja dla naukowych potrzeb. Prawdopodobnie na świecie będzie tylko kilka maszyn, które podołały by uruchomieniu tego oprogramowania. Powodem tego jest konfiguracja sprzętowa nowego nabytku NASA. Dokładnie 1024 połączonych procesorów Dual-Core Intel Itanium 2 będzie współpracować z 4TB (terabajtami) pamięci nad 240TB danych umieszczonych na ultra szybkich nośnikach SGI InfiniteStorage 10000. Pierwsze trzy moduły Superkomputera (SGI Altix) zostały zamontowane w centrum badań Ames Research Center w Kalifornii w sierpniu 2007 roku i przez trzy lata będzie trwała jego rozbudowa. Wniosek jest prosty, jak widać, że im lepszym komputerem dysponujemy tym bardziej potrzebujemy systemu Linux, bo wtedy najlepiej się sprawdza i pokazuje swoje prawdziwe możliwości. System linux używany też był w czasie misji marsjańskiej z uwagi na swoją wysoką niezawodność i zdolność do pracy w ekstremalnych warunkach. Testowany już w 2006 roku na pustynym poligonie marsjański robot K-10 posiadał oprogramowanie linuksowe dostarczone przez firmę Red Hat i zyskał wysokie notowania wśród ekspertów od badań kosmosu. Flightlinux to specjalna dystrybucja linuksa obsługująca statki kosmiczne, sputniki rozwijana przez ekspertów NASA. System działa oficjalnie od 30 czerwca 2002 roku. Jeśli spotkamy kogoś w kosmosie, kontakt będzie z udziałem linuksa, systemu już kosmicznego.

Linux Mandriva to Produkt Unii Europejskiej

Jeśli ktoś jest za Unią, to ma powód akurat za tym, żeby zainstalować sobie Mandrivę. Siedziba główna firmy jest we Francji, a i nawet żółta gwiazdka jako symbol produktu nawiązuje do gwiazdek z flagi Unii Europejskiej. Całkiem możliwe, że Mandriva jest bardziej do mentalności europejczyków przystosowana, jako że tworzona pod kątem potrzeb chociażby bardzo unijnych Francuzów. Może to być powód zabawny, ale może być też całkiem pozytywny i sprzyjać wzrostowi rywalizacji pomiędzy tym, co amerykańskie, a tym co europejskie. Na pewno nic tak nie mobilizuje do stworzenia lepszego i bardziej funkcjonalnego produktu jak odrobina egoistycznej rywalizacji z patriotycznym podtekstem. Zapewne też bardzo udana polska wersja Mandrivy jaką jest Xtreme pokazuje, że rodzimi informatycy potrafią się zmobilizować, żeby pokazać się od najlepszej możliwej strony. Mandriva Linux w unijnej firmie jest teraz trendy.

Linux Uczy i Edukuje

Linux nie powoduje problemów, a jeśli nawet, są to zwykle drobnostki. Linux jest z założenia odmiennym systemem operacyjnym i większość bodaj użytkowników wcale nie ma ochoty, żeby wyglądał i funkcjonował tak jak windows. Nie po to bowiem instaluję Linuksa, żeby mieć w komputerze inny windows, tylko po to, żeby mieć coś lepszego i innego niż windows. Może jestem trochę snobem, ale jak wszyscy kupują buty z tej samej firmy na pewno kupię inne, żeby nie być podobnym do wszystkich, bo cóż to za przyjemność wyglądać tak jak wszyscy? Jeśli ktoś jest maniakiem komputerów, stara się o to, żeby nie wszystko chciało u niego działać. Nie ma lepszego sposobu na naukę systemu czy programu niż walka z nowym, nieznanym oprogramowaniem zasilana młodzieńczym zapałem. Założycielem firmy Gemius jest człowiek, który był aktywnym członkiem sceny Atari i Amigi. Jego demka były pierwszorzędne, przy wydajności starych komputerów o wiele bardziej liczyła się finezja optymalizacji niż brutalna moc obliczeniowa. Doświadczenia na pewno mu się przydały, a przykłady można by mnożyć, gdyż sam Linus Torvalds, twórca Linuksa, postanowił poprawić Miniksa, bo mu nie odpowiadał. Jeżeli więc chcesz być cenionym, światowej sławy specjalistą, proś się o problemy do rozwiązania. To taka sama metoda nauki jak rozwiązywanie zadań z matematyki czy fizyki w szkole. Bez rozwiązywania zadań i łamigłówek inteligencja nie rośnie, a wręcz odwrotnie. A jeżeli Linux ci "nie działa", poczytaj podręcznik pomocy albo zainstaluj FreeBSD czy Solaris, lub kup sobie Maczka. Ciekawe wrażenia gwarantowane, a wielość systemów operacyjnych i dystrybucji jest i po to, żeby dobrać dla siebie najbardziej odpowiedni. Nie ma powodu aby wszyscy chodzili ubrani w szary garnitur z czerwonym krawatem. A mnie bawi, jak znajomi przychodzą w odwiedziny, pytają czy mogą skorzystać z komputera i jak go sobie włączą to nie umieją na nim nic zrobić, bo tak u mnie wygląda po kilku minutach od zalogowania się do nowej dystrybucji Mandrivy. I tak cieszę się pastwiąc się nad starymi wyjadaczami komputerowymi jak im wtedy mówię, kliknij tam, wpisz to, naciśnij enter... To naprawdę całkiem miła edukacyjna zabawa.


Zachęcam do odwiedzenia ww strony i zapoznania się z całością artykułu, lektura godna polecenia.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez John dnia Pią 9:35, 31 Lip 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ogród i Informatyka John Corporation Strona Główna -> Systemy operacyjne Linuksowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin