Forum Ogród i Informatyka John Corporation Strona Główna Ogród i Informatyka John Corporation
Informatyka, Linuks, Windows, Ogrodnicze wątki zapraszam do odwiedzania i pisania.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czerwiec

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ogród i Informatyka John Corporation Strona Główna -> Pory roku
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
John
Administrator
Administrator



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 106
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pon 17:03, 01 Cze 2009    Temat postu: Czerwiec

W czerwcu rozmnażamy krzewy przez sadzonki, jeśli chcemy powiększyć zasób naszego ogrodu lub chcemy sami wyhodować ciekawe krzewy, których jeszcze nie poosiadamy .
Usuwamy przekwitłe kwiatostany lilaka , dzięki temu zakwitnie równie obficie za rok, rododendrony, uważając, aby nie uszkodzić pąków znajdujących się poniżej, i róż. Wycinamy dzikie pędy róż , wyrastające z ziemi i są jaśniejsze niż pozostałe.
[link widoczny dla zalogowanych]

Byliny kwitnące wczesnym latem, takie jak chaber górski, dzwonek ogrodowy, ostróżka ogrodowa, przymiotno ogrodowe, szałwia omszona, mocno przycinamy, gdy przekwitną. Zmusimy je do ponownego kwitnienia pod koniec lata lub jesienią. Po przycięciu podlewamy obficie i nawozimy.
Warto nawozić glebę, na której rosną już rośliny – uzupełni to wypłukane składniki pokarmowe. Możemy użyć nawozów wieloskładnikowych, Azofoska, Polifoska, mieszanek nawozowych przeznaczonych dla poszczególnych grup roślin lub kompostu rozłożonego jako ściółka lub przekopanego ziemią.
Pamiętajmy, żeby nawozić rośliny dobrze już ukorzenione, a więc nie wcześniej niż trzy-cztery tygodnie po posadzeniu czy wysianiu.
W miesiącu czerwcu wykopujemy i rozdzielamy cebule roślin kwitnących wczesną wiosną - cebule tulipanów, gdy 1/3 łuski jest zbrązowiała, co roku oraz innych roślin cebulowych (co 3-4 lata). Cebule suszymy w cienistym miejscu w temperaturze pokojowej. Usuwamy przekwitłe kwiatostany bylin aby uzyskać estetyczny wygląd rabat.
Rozmnażamy przez podział pierwiosnki, przylaszczki, bananowce, czy bożykwat.
Po okresie kwitnienia rozmnażamy kosaciec bródkowy - kłącza wykopujemy, dzielimy i po zasadzeniu obficie podlewamy. Nadmiar starych kłaczy wyrzucamy odświeżając rabatę. Sadzimy rozsady roślin jednorocznych i dwuletnich (maciejka, bratek, aksamitka itp.).
Do gruntu wysiewamy dzwonki ogrodowe, malwy, naparstnice lub samosiewki ubiegłoroczne przesadzamy na ustalone miejsce, obficie podlewając je.
Możemy wysiać w rozsadniku nasiona roślin dwuletnich - niezapominajki, bratki, stokrotki, goździki brodate itp. a po 15-20 dniach pikujemy je na wcześniej na przygotowane rabaty.
[link widoczny dla zalogowanych]
Pielęgnacja drzew i krzewów
Wciąż możemy sadzić drzewa i krzewy, są już dostępne i te sprzedawane w pojemnikach.
Do połowy czerwca zasilamy drzewa i krzewy nawozem wieloskładnikowym lub kompostem. Pod koniec miesiąca strzyżemy żywopłoty liściaste, uważając jednak czy gnieżdżące się w nich młode ptaki opuściły już swoje gniazda. Na początku czerwca obrywamy zawiązki owoców, aby zmusić jabłonie i grusze do corocznego owocowania, dotyczy to zwłaszcza starych odmian. Robimy to tak, żeby nie uszkodzić krótkopędów , pozostawiamy szypułkę i żeby najzdrowsze i najlepiej uformowane zawiązki pozostawić w odstępach 15-20 cm. Obrywanie zawiązków pod koniec czerwca, gdy sporo ich opadnie w sposób naturalny, nie pobudzi już drzew do corocznego owocowania. Obrywamy przekwitłe kwiatostany azalii i różaneczników, aby przedłużyć okres kwitnienia, spowodować obfite kwitnienie w roku następnym, a także dlatego, że po prostu szpecą.
Po przekwitnięciu wszystkie krzewy zasilamy. Dbamy, by zawsze miały wystarczającą warstwę ściółki, najlepiej z kory sosnowej. Różom powtarzającym kwitnienie przycinamy pędy z przekwitłymi kwiatami (co dwie pary liści poniżej kwiatu), tak aby pobudzić je do ponownego kwitnienia. Wycinamy pojawiające się odrosty podkładek i w razie potrzeby przywiązujemy je do usztywnienia, chroniąc przed wyłamaniem. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, po przekwitnięciu przycinamy krzewy kwitnące wiosną: forsycję, wczesne tawuły, krzewuszkę i pigwowiec.
Czścimy oczka wodne
Zielona zgniła woda w stawie cz w oczku wodnym to znak, że glony nam zbyt silnie się namnożyły. Trzeba je wyłowić siatką. Latem woda w stawie lub w oczku silnie paruje, więc koniecznie uzupełniamy ją, jeżeli poziom widocznie się obniży. Warto też podczas gorących dni napowietrzać wodę, instalując pompkę powietrzą lub mały wodotrysk. Można rozsadzać zbyt gęsto rosnące rośliny strefy przybrzeżnej, a także rośliny zanurzone i pływające w wodzie. Trzeba uważać, aby podczas dzielenia i czyszczenia wydobyte z wody rośliny zbytnio nie wyschły ponieważ możemy niektóre w ten sposób stracić, i będzie nam ich brak.
Trawnik powinien być zielony
Systematycznie kosimy, a potem dokładnie wygrabiamy pokos (chyba że kosiarka zbiera trawę do kosza). Zasilamy co trzy tygodnie (jeśli nie zrobiliśmy tego w maju) mieszankami nawozowymi do trawników i podlewamy regularnie – zwłaszcza w okresie suszy.
Kompost
Wszystko co wyrywamy, dokładamy do pryzmy kompostowej organiczne odpadki z gospodarstwa domowego, skoszoną trawę, wyrwane chwasty, ścięte pędy i przekwitłe kwiatostany roślin. Pamiętajmy, że zawartość pryzmy kompostowej powinna być zawsze wilgotna polewamy ją i zabezpieczajmy przed wysychaniem, przykrywając warstwą ściółki, gałęziami, tkaniną workową, lub po prostu folią ogrodową.
W czerwcu można wysiać nawozy zielone, koniczynę, facelię, gorczycę, łubin, poprawiające strukturę i żyzność gleby. Pamiętajmy o podlewaniu ogrodu, szczególnie, gdy panują wysokie temperatury i nie ma opadów.


Czerwiec ciepły nastrojowy, piękny zielony
Czerwiec zawsze swą zielenią upojony.

Pełne barwy, tęczy z naszych kwiatów
Słychać wszędzie wesoły śpiew ptaków.

To wiosna się nam obwieszcza tak mile
Aby uprzyjemnić nam pracy naszej chwile.

Zachęca to do sadzenia różnych roślinek
Do pielęgnacji ogrodu, wkładają swój wysiłek.

Od artykułu autora,
na wiersz nadeszła pora.


Autor: Janusz Drążek Mad


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ogród i Informatyka John Corporation Strona Główna -> Pory roku Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin